Medlem
Antal inlägg: 3
Medlem sedan: 10-05-2009
Medlem nr: 23 158
Hej!
Efter ett första kompostår var nu kompostbehållaren full och jag har nu tömt den och lagt innehållet på marken för efterkompostering. MEN - mittenlagret var kompakt, blött och luktade riktigt illa! (Komposten avstannade i vintras och antagligen är detta från den tiden.) Så nu har jag en "dynghög" att efterkompostera.... Jag har blandat i massa sågspån och håller nu tummarna för att lukten ska försvinna. Jag har endast komposterat vegetariskt köksavfall.
* Någon som vet hur lång tid det tar för ruttet material att sluta lukta? *Och kan man göra ngt för att processen ska gå snabbare? Blanda i vanlig jord kanske? * Kan man använda denna kompost eller har den blivit förstörd? *Eller ska jag forsla bort dyngan till tippen?
Ytterst tacksam för svar (och det är nog mina grannar med... )!!! mvh Karin
Medlem
Antal inlägg: 90
Medlem sedan: 10-04-2006
Medlem nr: 7 389
Det var väl det jag trodde Fågelvägen men ville ha bekräftat. Då ska jag vara mkt noga när jag separerar vad som ska hamna i odlingsbädden, sorkarna kan jag klara mig utan (en granne fick sorkfeber ifjol). Tack för hjälpen !