Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > presentation?
          lena:-)
          Inlägg 30-05-2004, 12:43
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 440
          Medlem sedan:
          30-03-2004
          Medlem nr: 3 110



          Har deltagit i forumet under våren men inte presenterat mig, det kanske man borde? Ännu hellre borde väl min täppa presentera sig eftersom det är den jag undrar över alltsom mest.
          Mina egna kunskaper i trädgårdsliv tyckte jag var ganska goda innan jag hamnade här. Men ack vad det finns mycket roligt att lära sig. Min lilla parhustäppa kommer gott överens med mig fördetmesta. En lagom hysterisk kvinna i ... i mina bästa år.
          Jag tror att "kuriositeter" intresserar mest. Odlar inte morötter eller potatis, det kan jag köpa. Misslyckas hellre med sparris och aubergine. Ekonomin har dessutom tvingat mig att med små medel, som sticklingar och byteshandel med kompisar.
          Är det okej att man hålls här och inhalerar alla erfarenheter, frågar, och kanske dessutom har nåt eget att tillföra?
          Nu återgår jag till solhörnan och kaffet, att sönerna ringer på morsdag får man se som en seger, Barndommens itutade: -det är bara komersiellt, har satt sina spår hos dem. Så jag köpte mig själv en ny solstol.
          wub.gif


          --------------------
          ”Saliga äro de som inte väntar sig något alls av livet, ty de skola icke bli besvikna.”
          citat från "farmor Levengood"
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          lena:-)
          Inlägg 31-05-2004, 18:34
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 440
          Medlem sedan:
          30-03-2004
          Medlem nr: 3 110



          Nä..ingen presentation alls...........håller med.
          Det var ju det jag undrade över, om det behövdes?
          Jag fick alldeles tangentbordshäfta när jag började skriva. Vad vill folk veta?
          Hårfärg? Skonummer? VIlka ogräs jag hyser? Om jag brukat Roundup? Vilken personlighetstyp jag tillhör? Vilken min favoritblomma är?
          Jag skriver oftast snabbt och fritt ur tanken, man kan snabbt förstå att jag tänker i halva meningar, tror att folk skall förstå fast jag bara berättat hälften, och att jag sällan lyckas hålla mig till ämnet.
          I trädgården hinner blommorna knappt rota sig förrän jag hittar en plats där de kanske skulle växa bättre, spaden ligger framme, krattan också och vattenspridaren har jag glömt på eftersom jag kom på att stryktvätten dammade igen.
          Alltså , presenterar mig helst inte!
          rolleyes.gif

          meningen med livet är 42


          --------------------
          ”Saliga äro de som inte väntar sig något alls av livet, ty de skola icke bli besvikna.”
          citat från "farmor Levengood"
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-08-2025, 08:38
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon