Mina två favoritmarktäckare för skugga är myskmadra (Galium verum) och dvärghäxört (Circea alpina). Båda bildar en tät, ljusgrön, låg matta och blommar länge, med en sky av små vita spetsliknande blommor, som lite påminner om spetsmössa (Tiarella). Spetsmössan är förstås snyggare, men också betydligt kinkigare, liksom sockblomma. Mina föräldrar försökte i många år att få mattor av sockblomma och tiarella under sina stora rhododendron, men även om det forfarande finns enstaka exemplar kvar av dem där nu, ca 40 år efteråt, blev det aldrig några mattor. Det blir det emellertid snabbt av både myskmadra och dvärghäxört, som t.o.m. nästan lyckas konkurrera ut kersen hos mig.
Nackdelen är förstås att båda - vilket f.ö. ligger i marktäckarens natur - är ganska aggressiva, speciellt häxörten tar lätt hela över trädgården. Eftersom den är låg, och dessutom har betydligt ytligare rötter än kersen, är den emellertid lättare att hantera. Båda är snigel- och rådjurssäkra, och rhododendron och rosor verkar snarast trivas med att stå med fötterna i en matta av häxört, förmodligen bevarar det markfukten bättre.
En fördel - eller nackdel om man ser det så - är att de grönskar ganska sent, vilket gör att de kan kombineras med vårlökar och sippor. När vårblommorna har blommat över kommer de gröna mattorna upp och täcker de fula bladen, och sedan blommar de själva, myskmadran i maj-juni, häxörten i juli-augusti.
En annan trevlig marktäckare, med lite större blad, är silverplister (Lamium). Den finns med både gula och rosa blommor, men det är för de silvervariegerade bladen man odlar den. Även denna täcker snabbt marken på stora ytor. Den håller sig mest låg, men eftersom den är revbildande klättrar den gärna upp i buskar.
Jag är också mycket förjust i Ormöga (Omphalodes) som har intensivt himmelsblå blommor på våren, och bildar friskt gröna mattor. Den vill nog ha lite mer ljus, men verkar å andra sidan kunna växa i vilken jord som helst, medan de flesta marktäckare vill ha mullrik jord.
Vintergröna (Vinca) har också blå blommor, och som framgår av namnet är den vintergrön. Eftersom den är mera buskartad, är det dock svårare att få snygga mattor av den. Jag är ganska lat och föredrar sånt som klarar att hålla undan ogräset själva, vilket Vincan inte riktigt gör.
Hostorna klarar sniglarna bättre än man tror, särskilt de kraftigare sorterna, och de är fina som kontrast mot småbladiga växter. De är känsligast i början av växtsäsongen, men då är det också lättare att hålla efter sniglarna. Jag ser sällan några stora skador på mina hostor. Ormbunkar, bl.a. strutbräken är också bra, om man vill ha något som går upp på höjden.
Sen finns det förstås massor av olika Geranium, med blommor i rosa, rött, lila, blått och vitt. En del av de lägre sorterna växer ut på bredden och kan användas som marktäckare.
Alla de ovannämda är rådjurssäkra hos mig, och jag har massor av rådjur, de föder till och med sina ungar i min skog.
--------------------
Viveka i Alingsås
|