Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Pollinering av Äpplen, Pollineras Signe Tillisch av T.Blanche?
          Azze
          Inlägg 07-08-2009, 10:30
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          07-08-2009
          Medlem nr: 25 321



          Har sökt överallt på internet efter pollinerare till våra äppelträd (Rödluvan, Signe Tillisch, Oranie) men blir inte riktigt klok på det jag läser. Överallt är det olika information (eller något avvikande från varandra), kan någon äppelkunning person hjälpa till att räta ut frågetecknen? Grannen har ett T.Blanche också, kanske bör nämnas.

          Sedan vet jag att man inte bör oroa sig för pollineringen, eftersom det finns äppelträd nästan överallt, samt att vi inte bor ensligt, men jag vill liksom slippa oroa mig över detta! rolleyes.gif

          Det jag har kommit fram till är:
          • Rödluvan pollineras av bl.a. T. Blanche (grannens träd, perfekt! coolgleam.gif) samt Oranie (som vi har).
          • Oranie pollineras av bl.a. T. Blanche (grannens träd igen).

          Signe Tillisch pollineras av andra sorter än de jag nämnt ovan (bl.a. Cox Orange, Ingrid Marie, James Grieve, Lobo, etc.), fast i en tabell jag läste så fanns T.Blanche nämnt som pollinerare, stämmer det?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 07-08-2009, 13:18
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Många prydnadsaplar funkar också utmärkt som pollinatörer till de flesta äppelsorter, i äppelodlingarna hittar man ofta en prydnadsaplar med jämna mellanrum i äppelraderna, så även grannar med såna träd är bra att ha (+gärna någon biodlare inte alltför långt ifrån)


          Man har faktiskt även tittat på generna nu och sorter som inte har lika S-gener brukar kunna pollinera varandra (se tabell i länken)
          http://www.ltj.slu.se/PDF/TabellApplepoll.pdf
          (konstigt nog verkar de inte ha kollat generna på Transparente blanche och Signe verkar inte ha varit så lätt att se generna på heller)

          Scrolla ner på denna sida så ser man att det visst har varit svårt att identifiera gener hos en del sorter men det kanske de löser med lite mera forskning
          http://www.ltj.slu.se/balsgard/pro_app.html

          Redigerat av Åsa, mälardalen zon 2: 07-08-2009, 13:20


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 06:23
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon