CITAT (Eva 33c @ 26-08-2009, 15:09)

Förra året köpte jag "OT-liljor" (oriental and trumpet hybrider) från Eurobulb med namnen Sheherazade, Anastasia och Black Beauty. Namnet "Lily Tree" var tydligen inte myntat då. Så jag har alltså redan såna liljor!
De blommade förra året, och de har kommit igen här. Men de blommar väldigt sent i år, flera har ännu inte slagit ut men knopparna är stora. Anastasia ser faktiskt högre ut i år än förra året, men något träd-liknande kan man knappast påstå, omkring 1 meter. Men hon har inte öppnat sina knoppar än.
Och hur löken ska hinna växa till efter blomningen i år återstår att se.
Så, så himla märkvärdigt var det alltså inte trots allt. Vackara liljor, javisst, men inte outstanding i storlek. Än i allafall.
sedär då har du redan dom liljorna ju. jag tror dom kräver rätt mycket sommar värme för att bli ordenligt höga än vad dom kan få i Sverige. har bara hittat dom höjderna på utländska sidor.
annars är väl det dessa som har fått ''namnet'' trädlilja
http://www.thompson-morgan.com/plants1/product/p86104hittade andra som har det namnet också
http://gurneys.com/product.asp?pn=73946&bhcd2=1251292236samma som fröermedposten säljer.
men dom är ju också alla ot-liljor. och har för mig att exempel Boogie Woogie inte blir så hög och är en ''vanlig'' ot-hyrbid. mens edan läste jag också att det tar 3-5år innan dom når den höjden. får väl se hur höga dom jag beställt kan bli hos mig, ska odla dom i stora krukor tänkte jag.
men det ska bli roligt att få mina knölar nu, länge sen jag hade liljor. hade totalt glömt bort Eurobulb

skulle ju beställt därifrån.
Redigerat av flaxss: 26-08-2009, 14:21