CITAT (Ralf @ 10-09-2009, 22:11)

Finns ju vissa som gick ut med nick som bestod av för och efternamn och med hjälp av vissa internettjänster gick det ganska lätt att ta reda på var dom bodde med mera. Tycker man ska begära att dom ska tillkänna ge vilket nick som var deras gamla nick, då var ju bytet liksom onödigt.
Fast jag bad ju inte om att få veta det gamla nicket. Å andra sidan har jag lite svårt att förstå dom som inte vågar stå för att dom bytt nick eller skapat en ny användare om dom har rent mjöl i påsen.
Det kan såklart vara dumt att ange sitt riktiga för- och efternamn. Men flera har ju berättat öppet att dom bytt och det har ju funkat det också. Däremot tycker jag inte att det är OK när andra använder folks gamla nick när någon uttryckligen bett om att slippa det. Jag själv har nästan bytt eftersom jag tog bort ett par siffror och la till ett par stjärnor och det talade jag om då det begav sig.