Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Omedveten odling, om när man "råkar" odla
          Odjuret
          Inlägg 11-09-2009, 20:12
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 51
          Medlem sedan:
          25-02-2008
          Medlem nr: 14 238



          Förra sommaren köpte jag en fin fjärilslavendel på zetas och hade den i kruka. Den blommade jättefint och var verkligen en fröjd för ögat. När vintern började krypa allt närmre läste jag (här på odla) att den är svår att
          övervintra. Men jag tyckte om den så mycket så jag gjorde ett halvhjärtat försök ändå. Ställde den skyddat men inte inomhus. När våren kom hittade jag den och dammade av... alla "blad" hade vissnat men jag gjorde inte mer än att vattna och ställa i solen. Jag la inte ens ny jord ovanpå.
          Rätt som det är böejar det titta fram grönt. Efter ett tag märker jag att den "gamla" plantan inte skjuter ngt nytt och antagligen är död, så jag tar bort den. Nu, när sommaren snart är slut så ser den ut såhär!

          Är dem vissnade "bladen" frön ? Som jag sådde? a0a.gif

          Jag misstänker att detta är vad som har hänt men nu vet jag inte vad jag ska göra med plantan (orna?)
          Ska jag plantera varje uppstickare för sig? inomhus, utomhus ?
          Behöver hjälp!

          Dela gärna med er av liknande historier smile.gif

          //Dajana


          --------------------
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Österläge
          Inlägg 12-09-2009, 17:06
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 073
          Medlem sedan:
          17-07-2006
          Medlem nr: 8 205



          Ja, varje "pinne" är nog en planta, de grenar sig ju efterhand men inte så tidigt tror jag. De bör nog klara sig utomhus hos dig! Lavendel vissnar inte ner helt utan blir delvis vedartad, men man ska klippa dem antingen på hösten efter blomningen eller våren innan de börjar komma igång, så de blir kompaktare o inte så risiga, annars har de en tendens att vissna nedtill o få nya skott upptill. Men jag vet faktiskt inte hur du ska göra med så nya plantor - jag skulle nog avvakta med att klippa dem till åtminstone nästa år.


          --------------------
          Liten trädgård i nordöstra Göteborg, zon 2.

          Kika gärna in på min blogg! www.timjanoakleja.wordpress.com
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 21:09
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon