CITAT (tepa @ 19-09-2009, 09:01)

Hej
Acer Palmatum är någon slags Japansk Lönn. Blir jättevackert röd på hösten.Klarar zon 2-3, läste jag när jag googlade. Jag har också kikat på en sådan i trädgårdsbutiken här på Åland, men är osäker på om jag vågar plantera. Tror isåfall att den måste vara i kruka och tas in till vintern den första tiden. Tycker om full sol och tycker inte om blåst. Kanske den skulle klara söderläge här, vet inte. Du får nog vänta på svar av andra som kan bättre. Men Umeå ???
Hälsn Tepa
Här i södra Sverige där jag bor kan man
inte ha japanska lönnar i sol, bladen bränns och de blir väldigt fula. Minst vandrande skugga måste de ha, på plantskolorna står de ofta under skuggtak. Kanske går det bättre i Norrland, men jag inbillar mig att solen kan bli stark på sommaren där med.
Acer palmatum är samlingsnamn på japanska lönnar, men inte alla blir röda på hösten. Det finns massor med sorter som har olika former på bladen, olika bladfärger sommartid och hösttid, olika storlekar osv.
Redigerat av HelenJ: 19-09-2009, 18:49