|
Född -73 så 80-talet var ju hela min grundskoletid kan man säga och det hände ju massor då...största dåliga nyheterna var väl Palmemordet tätt följt av Tjernobylkatastrofen.
På musikfronten var många aktiva och en del är fortfaranade aktiva medan andra artister fallit ur tiden...ur luften rycker jag namn som Trance Dance, Johnny Logan, Michael Jackson, Europe, Depeche Mode, Guns n´Roses. 80-talet var även den era då popelit samlades och sjöng ihop pengar som skänktes till välgörande ändamål, till de kändare eventen hör väl Band Aid och hiten "Do they know it Christmas?"
Modet var varierande...puffärmar, pumps, harembyxor, plastsmycken, nitbälten, neonfärger, collegetröjor, benvärmare. Frisyrer jag minns är hockeyfrilla och snagg.
Idrott är jag inte intresserad av speciellt men det fanns stora namn som äcen jag känner till Gunde Svan, Ingemar Stenmark, Björn Borg, John McEnroe, Annichen Kringstad.
--------------------
|