Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Cupressus Semp. Pyramidalis, "Toskana Zypresse", härdighet?
          Karsan
          Inlägg 21-09-2009, 09:57
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 89
          Medlem sedan:
          03-02-2008
          Medlem nr: 13 897



          Har köpt ett par Cupressus Sempervirens Pyramidalis på Hornbach. Där saluförs de som perenner men jag har inte sett några zonangivelser (och den lilla informationen på växterna är på tyska). De är jättefina, smala, och ska enligt Hornbach säljare bli minst 6 meter, planteras väldränerat och relativt vindskyddat.

          Men nu när jag försöker hitta information på nätet om dem verkar detta vara "äkta cypress" som inte är tålig i Sverige?? Har jag blivit lurad?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Janne56
          Inlägg 25-09-2009, 17:55
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 63
          Medlem sedan:
          10-11-2002
          Medlem nr: 312



          Jag har ett par Cupressus sempervirens på friland i zon två sedan förra året. De klarade förra vintern utan någon täckning utan problem. Dock kom ett rådjur och mosade ihjäl det ena i våras. Plantorna är ca 70 cm höga fröplantor. På ett tyskt trädgårdsprogram på TV - från Hessen - talade de i våras om äkta cypresser. De sade att de tål minus 15. I deras park hade de över 10 meter höga exemplar, som såg jättefina ut. I våras sådde jag en ny omgång äkta cypresser och har ett 40-tal småplantor. De ska få övervintra i växthuset utan värme. Får se hur de klarar sig.
          Det finns alltså en del hopp om att dina plantor klarar sig åtminstone tills det blir en riktigt kall vinter.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 15-08-2025, 12:17
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon