Vi för inget krig mot mossan. Vi bor mitt i skogen och på fastigheten finns fina träd (som vi har valt att ha kvar). Därför att det hos oss naturligt med mossa i gräsmattan (framför allt i de skuggiga partierna).
Ett par gånger om året sprider vi dock ut Algomin. Det "tar inte bort" mossan, men främjar gräset. Innan och efter; efter är gräset tjockare och mörkare i färgen. Nackdel: Kräver motorgräsklippare (vi började med handjagare, ljudet...) och tätare klippning.
Man kan såklart välja att kämpa mot mossan eller att acceptera den. För oss är det inget alternativ att hugga ner träden och be skogsägaren att göra detsamma på arealer utanför tomten. Träd skapar, som vi ser det karaktär; en slags höjd, tak, liv. Träden är för oss viktigare än en mossfri gräsmatta.
Jag ser på de gamla knotiga tallarna bortanför uthuset. Skönhet.
--------------------
smuleborg - i ett torp mitt i skogen, tre mil norr om Stockholm. 
|