Hoppas du blir fri dina getingar Tepa! De är ju absolut inte så trevligt att ha dom i sitt hus.. Jag har tyvärr inget tips att ge i frågan men jag blev nyfiken ändå, hur det fungerar bland getingarna, efter att Gossen gjort sina inlägg.
Förlåt om jag ställer följdfrågor i din tråd Tepa, men jag har några funderingar till Gossen:
Jag får alltid, varje sommar, ett par tre nya getingbon uppe på min vind. Varje vinter så river jag ner dom (ibland så lämnar jag dom bara, men ibland så slänger jag dom... kan erkänna att jag är skiträdd

att gå nära, trots att det är mitt i vintern och 30 grader kallt...) men det byggs alltid nya sommaren därpå.
Kan det vara så, menar du, att drottningen i boet finns kvar och har "möjlighet" att starta upp ett nytt byggande av getingboet sommaren därpå??
Getingarna flyger in i ventilationen som är däruppe. Där sitter en finmaskigt nät men tydligen bara för fåglarna...