Ja jag har nu läst artikeln, Det går egentligen inte att uttala sig om det eftersom vi inte var där, vem vet hur vi själva hade reagerat i samma situation? Men många verkar reagera som om att han lugnt och rationellt bara flyttade på hunden och skar halsen av den,
det tror inte jag.
Som många tidigare påpekat, en stor hund i det tillståndet går inte att hantera så enkelt. Om han stack kniven i halsen på den så är väl risken att den blev mer eggad och för att inte riskera att den attakerar honom eller andra så kanske han valde att döda den helt. För ni tror väl inte att bara för att han fick loss den från den andra hunden, så blev Bulldoggen lugn, eller?
Om skuld ska läggas så ska den läggas på ägaren (och mamman till ägaren som var hundvakt) eftersom de inte hade kontroll på sin hund.
Jag antar att jag utan vidare insyn, tycker att det var rätt om situationen var sådan, för jag känner inte att mannen ska straffas för att ha hjälpt en annan i nöd!
Redigerat av yaowsa: 14-10-2009, 19:12
--------------------
Hälsning/ Yaowsa
"Failure is not an option" /Gene Kranz: Apollo 13
|