Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur gör vi för att hålla igång kompost i sommarstugan?
          sarhe1
          Inlägg 25-10-2009, 08:21
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 186
          Medlem sedan:
          20-10-2009
          Medlem nr: 26 580



          Åh vad jag funderar på detta med kompost! Nu undrar jag: vi hade tänkt att ha en varmkompost vid stugan. Min fråga är dock om vi är där för sällan/komposterar för lie, för att det skall bli någon fart på det hela? Vi kommer vara där ca 2 helger/månad undr höst/vinter/vår och mer på sommaren. Dessutom är var "bara" två personer, så mängden köksavfall blir inte enormt. Kan det fungera ändå, med t.ex. en BioKub eller Mullbänk?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          EKLO
          Inlägg 25-10-2009, 09:20
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Hej,

          Jag vet tyvärr ingenting om varmkomposter, men jag är vid min sommarstuga just så lite/mycket som du beskriver. Jag har en stor trädgårdskompost och en mindre "sluten" kompost, men det är alltså ingen varmkompost - helt enkelt för att jag har tänkt att det blir för sällan, och för lite material/matning. Jag tycker ändå det funkar rätt bra med det slutna komposten, dvs allt organiskt matavfall blandat med tidningspapper, äggkartonger, sågspån (när jag har sågat ved) blir jord under säsongen om jag blandar om den varje gång jag fyller på - jag lägger ut ganska mkt jord från den på våren. Så jag undrar om det verkligen måste vara en varmkompost du behöver?

          På vintern fryser min förstås om det är kallt, men jag odlar i zon 2, så det är inte långa köldperioder egentligen. Man kan ju packa in den med halm också.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-07-2025, 19:52
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon