Hannele - håller med dig om att raka motorsågade häckar dominerar och därför blir attans trista. Efter 15 års klippande av en sådan fick min far lite fnatt, och äntligen började han forma den. Nu har den torn och tinnar och ser helkul ut.
Jag har också stammat upp en nyponbuske, och beskär den nu som ett litet miniäppelträd. är på 3:e året, ska fota i sommar om det börjar se ut som något. Har också trädprojekt på gång med slånbärsbuskar.
Cina - du kan som sagt glesa ur också, tror jag eller någon annan skrev det tidigare. Tag hela grenar invid stammen, och glesa jämnt. Gör urglesningen under 2-3 säsonger så att du inte tar allt på en gång och häggen får fnatt och börjar försvara sig med ännu tätare eller knökigare grentillväxt. Om de grenar du spar är obeskurna ser häggen forfarande naturlig ut och blommar dessutom.
--------------------
|