CITAT (herkules @ 16-11-2009, 14:36)

att olika partier ska bilda oheliga allianser för att stänga ute ett parti som en del av svenska folket röstat för tycker jag är skit. jag är ingen sdanhängare men vill folk ha dem så ska de in och vara med. DET är demokrati. och självklart kommer andra partier förhandla med dem, dummare än så är de inte.
I så fall är den sittande regeringen en "ohelig allians" för den har stängt ute S, V och MP. Ett parti som är i minoritet kan inte begära eller kräva att få ingå i en koalition. Den konstellation som får egen majoritet eller bedömer att den kan regera med en minoritetsregering får uppdraget att bilda regering så enkelt är det. socialdemokraterna har tidigare alltid gjort så för att inte släppa in MP och V utan förlitat sig på att de, ffa V inte skulle fälla en vänsterregering.
Enda situationen där SD kan få inflytande är om båda blocken skulle få 48% var och inget parti är berett att bryta upp blockpolitiken. då får en vågmästare inflytande inte annars.