Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Viltstängsel mot rådjur, Det är på väg upp och blir fint!
          Anna-Karin Lundb...
          Inlägg 17-09-2009, 08:45
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 756
          Medlem sedan:
          05-03-2008
          Medlem nr: 14 406



          Hej alla!
          Jag vill bara berätta om mitt viltstängsel och vad som händer. Rådjuren är ju inne och röjer här jämt och ständigt, jag bestämde mig för att byta till högre stängsel för att slippa dem en gång för alla.
          Jag beställde 200 meter viltstängsel, 75 stolpar och lite andra tillbehör på nätet. Nu har min händige (men inte profs) pappa och jag satt upp längs ena sidan på tomten. Det blir väldigt snyggt! Grannarna var lite skeptiska, men nu har de kommit och tittat och sagt "det blev ju inte alls så farligt" och liknande kommentarer. Några har undrat om de inte också ska sätta upp liknande.

          Jag ångrar att jag inte gjorde det här tidigare, det hade sparat mycket besvikelse och tårar. Jag hittade ingen firma som ville sätta upp det till rimligt pris så därför gör vi det själva. Ett förslag var 80.000:- men för dessa pengar kan jag vara ledig från jobbet i ett halvår och sätta upp det själv.

          Vi har borrat med jordborr och satt ned stolpen och hällt på med betong i hålet. Vi har varit noga med snören och vattenpass så det inte ska spreta och luta åt alla håll, nätet är hårt spännt och det ser väldigt bra ut!
          Fortsättning följer!
          Anna-Karin, snart med en rådjursfri tomt!


          --------------------
          Anna-Karin Lundberg
          Min trädgård är mitt rike!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Anna-Karin Lundb...
          Inlägg 29-11-2009, 20:47
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 756
          Medlem sedan:
          05-03-2008
          Medlem nr: 14 406



          Hej igen!
          Arbetet med mitt stängsel fortsätter! Rådjuren verkar förstå att de snart är utestängda, för de är här och vräker i sig av allt de kan hitta. Hur fräcka som helst har de blivit, hoppade här om natten upp på altanen och åt sönder de sista växterna som stod mot husväggen, vissa delvis dolda bakom utemöbler, för att skyddas mot kylan. Växterna ska in under huset för vinterförvaring, men än är det för varmt. Det är de extra fina och kära växterna som nu är ätna! Åh, jag är så arg och ledsen, de förstör så mycket!

          Ja, idag fick vi upp sista stolpen, vi har kommit runt hela tomten! Det går inte fort när vi bara kan bygga på helgerna, dagarna är inte långa heller. Nätet ska upp under kommande helger, så det närmar sig! Vi har borrat med jordborr som vi hyrt. Den smalare boggen gick sönder, så vi har borrat med en grövre borr. Det gick fint, hålen blev djupa och bra och det gick lätt att fylla dem med betong - fast det gick åt mer betong när det var grövre hål, förstås. På den övre delen av tomten är det berg i dagen. Jag hade gruvat mig för hur det skulle gå där. Jag har köpt hållare till stolparna som består av en grov järnpinne med två ringar. Pinnen ska sättas i ett hål i berget och i ringarna sätter man trästolpen. Vi hyrde en bensinbriven bergborrmaskin, en Cobra. Den var tung men ändå lätt att använda. Min pappa är händig men inget profs, men han klarade det galant. Han fick provborra ett hål på hyrfirman. De visade också hur maskinen fungerade. Första hålet borrade vi på ett okritiskt ställe, men det blev bra. Vi undrade hur vi skulle få hålet lodrätt och försökte måtta med vattenpass. Jag tittade och pappa borrade, han tittade på mig och jag måttade och visade åt vilket håll maskinen skulle lutas. Det visade sig sen att den var rätt så bra balanserad och höll man den i ett stadigt grepp så blev hålet helt acceptabelt i lod. Den väsnades, så hörselskydd är ett måste. Borren blåser själv stendammet ur borrhålet, ett moln stod runt den som borrar. Svag vind rekommenderas - annars skyddsglasögon och munskydd...

          Förvånansvärt lätt blev det ett djupt och fint hål, omkring 20 cm djupt och drygt 30mm brett på ett par minuter. Vi funderade på hur vi skulle fästa beslaget i hålet. Pappa hade köpt ett bra men dyrt tvåkomponents fästmassa på tub, men redan i första hålet insåg vi att det blev ett väldans kladdande och massor av massa skulle gå åt. Han åkte för att köpa mer massa, men pratade med personalen på bygghandlen och de kom fram till att använda finbetong istället. Det var ett bra beslut! Betongen blandades till en lös gröt, i konsistensen som varm mannagrynsgröt ungefär. Vi hällde ned i hålet och pressade ned beslaget däri. Betongen får inte vara för fast och hålet behöver inte vara fullt, vi pressade och bultade ned hållaren, satte i trästolpen i ringarna på beslaget och mätte in hur hållaren skulle vridas i hålet för att hamna i rätt linje med de andra stolparna. Vi har hela tiden använt snören och gjort så noga vi kan, det blir aldrig helt perfekt men gör man noga så ser det bra ut när allt är på plats, jag vill inte ha ett vingligt staket! Med vattenpass kollade vi att stolpen var i lod och där det behövdes slog vi ned en grov spik i borrhålet för att pressa beslaget åt rätt håll.

          Ja, sen var alla stolpar uppe! Att borra i berget var mycket lättare än jag befarade och till er som är fundersamma kan jag tala om att det inte var något att oroa sig för! Här är två nya bilder. Min duktiga pappa med Cobran och sen jag, när jag mäter in stolpen som just gjutits fast i berghålet. Gamla staketet ligger bakom mig, det är en meter högt men ingen match för rådjuren. Snart blir det andra bullar!
          Hej så länge, Anna-Karin
          Bifogad fil  2009_11_29_pappa_bergborr.jpg ( 278.17k ) Antal nedladdningar: 216

          Bifogad fil  2009_11_29_stolpsko.jpg ( 241.42k ) Antal nedladdningar: 202



          --------------------
          Anna-Karin Lundberg
          Min trädgård är mitt rike!
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden
          Anna-Karin Lundberg   Viltstängsel mot rådjur   17-09-2009, 08:45
          flouee   Oh, vilket roligt projekt! Vad räknar du med a...   17-09-2009, 11:01
          Skruttis   Är också väldigt nyfiken på hur det ser ut hos dig...   17-09-2009, 12:14
          andersen   Hej alla! Jag vill bara berätta om mitt viltst...   17-09-2009, 16:51
          KURT   Ser det ut som viltstängslet som finns längs vägar...   17-09-2009, 18:34
          smuleborg   Berätta mer. Och bilder! Vi bor mitt i skogen...   17-09-2009, 18:48
          Anna-Karin Lundberg   Ledsen att jag varit slö med bilder, de kommer för...   18-09-2009, 21:34
          smuleborg   Tack Anna-Karin för din beskrivning och dina råd. ...   21-09-2009, 14:10
          elvisjö   Fick ett tips av Maj-Lis Petterson som berättade a...   22-09-2009, 06:35
          smuleborg   Fick ett tips av Maj-Lis Petterson som berättade a...   23-09-2009, 18:53
          Anna-Karin Lundberg   Hej igen! OK, nu ska vi se om det går att få ...   07-10-2009, 18:45
          smuleborg   Tack för bilderna. Ni har lagt ner ett stort jobb....   07-10-2009, 19:27
          LasseB   Tack Tack nu blir det till att titta kolla och bes...   08-10-2009, 10:00
          Anna-Karin Lundberg   Hej! Två bilder till, jag glömde dem. Jag l...   09-10-2009, 07:31
          LasseB   Hej Jag tror jag hyr in din pappa till våren när d...   30-11-2009, 07:07
          Anna-Karin Lundberg   Hallå! Jag måste bara berätta att i eftermidda...   14-12-2009, 17:55
          flouee   Åh, vad roligt :) Det blev jättefint av bilderna a...   14-12-2009, 19:33
          anne-li i olofstorp   Stackars rådjur!!!! :devil: :c...   14-12-2009, 21:36
          elvisjö   Här kommer en bild på min gärdesgård byggd av stör...   16-12-2009, 07:53
          Freyas   Snyggt och rejält staket! Grattis. Är det någo...   22-12-2009, 07:49
          Anna-Karin Lundberg   Hej igen! Nu måste jag uppdatera med ett par s...   31-01-2010, 15:22
          Anna-Karin Lundberg   Nu har det gått ett tag sen jag byggde mitt rådjur...   08-04-2011, 07:03
          Gossen Ruda   Det låter bra det du skriver. Att sätta upp ett st...   08-04-2011, 08:49
          smuleborg   Vad roligt att höra att det verkligen funkar.   10-04-2011, 18:55
          smuleborg   Har ni vildsvin i området? Vi har vildsvin nästgår...   11-04-2011, 21:44
          Anna-Karin Lundberg   Vildsvinen är än så länge på andra sidan sjön, så ...   11-04-2011, 22:06
          smuleborg   Den som lever får se (vildsvinen). Tack igen för a...   11-04-2011, 22:09
          Gossen Ruda   Min erfarenhet sägar att det behövs inte så krafti...   12-04-2011, 06:51
          Crazy4Flowers   Elstaket är effektivt mot all svin, inte för att j...   16-04-2011, 10:07
          huss.katarina63@gmail.com   Tack för inspiration och jättebra beskrivning...   18-04-2022, 08:46


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 24-09-2025, 20:08
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon