Hej! När vi diskuterar hur jordbruksmarken används ska vi tänka på det gamla svenska svedjebruket. Här i Sverige använde vi förr samma teknik som idag används i en del U-länder. Hugg ner skogen, bränn, odla ett par år och börja om med ny skog. Den onda cirkeln är lätt att bryta om bönderna får utbildning och hjälp med konstgödsel. Suger man ut mark utan att ersätta borttagen näring så går det naturligtvis inte att fortsätta odla. Det går att använda marken hur länge som helst till jordbruk om man har kunskapen. I Sverige och USA har man för länge sedan insett att ökar man skörden per hektar så kan man avsätta mer mark till skog. Samma sak går att genomföra i alla länder.
SIDA satsar en mycket liten del av sin budget på jordbruk. Vi behöver kraftigt utöka jordbruksutbildningen, hjälpa till med vettiga lån och försäkringar till bönder samt under en tid subventionera utsäde och konstgödsel i U-länderna.
Ingen människa blir mätt bara för att de rika länderna betalar en slant för att skogen ska få stå kvar. MVH Jan Lindgren
|