Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Ny tvättmaskin, Har Någon här tips om en tvättmaskin som inte är alltför dyr
          ingrid fuxwall
          Inlägg 07-12-2009, 19:49
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4 792
          Medlem sedan:
          29-05-2005
          Medlem nr: 5 891



          Vår senaste en Bosch Maxx har inte klarat mer än lite knappt 6 år - letade och såg helt nyligen att det finns sex års garanti!!! Gäller fram till 10 01 16!!!!


          Sak samma nu måste vi ha en ny tvättmaskin väldigt fort - någon som har tips, råd om vilket märke som är bäst?

          Givetvis så billig som möjligt och helst under 10 000, gärna några tusen lappar mindre
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Bengalow
          Inlägg 07-12-2009, 20:48
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3 185
          Medlem sedan:
          21-06-2009
          Medlem nr: 24 333



          När man talar om antal varv/minut vid centrifugering, så är det fullständigt ovidkommande, om man inte jämför två maskiner med samma trumdiameter. Vad som vore relevant i sammanhanget borde vara periferihastigheten.
          Om en trumma är 50 cm i diameter och snurrar med 1000 varv per minut, så tillryggalägger trummans yttersta del 1570 m/min. (3,14 x 0,50 x 1000)
          Om trumman är 70 cm och snurrar 800 varav/min, så kommer den 1758 meter på samma minut. (3,14 x 0,7 x 800).
          Alltså en "långsammare" centrifug, men 10 % effektivare. Ju torrare tvätten är innan torktumling, ju mindre energi åtgår det i sista momentet. Slitage? Jag tror de enda plagg jag slitit ut är strumpor, och inte genom tvättning. Luddet i luddfiltret i torktumlaren ÄR slitage från plaggen vid torkning. Lägger du i endast något som är rött i torktumlaren och kör, vilken färg har då luddet?

          Nu finns det knappt toppmatade maskiner längre, men med sin djupa trumma, och dubbel upphängning, så är denna sortens maskin mer hållbara än "frontmatade".
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-01-2026, 22:04
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon