Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Euphorbia leuconeura tappar alltid blad på vintern?
          Peztis
          Inlägg 12-01-2010, 20:33
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 8 521
          Medlem sedan:
          18-01-2009
          Medlem nr: 20 608



          Min Hopp och sprätt/Sprätt iväg/Skvätt iväg - Euphorbia leuconeura - tappar alltid bladen under december. Inte alla blad utan merparten, de i toppen sitter kvar och ser fina ut, resten gulnar och torkar för att sedan falla i högar på golvet i rask takt. Och så har denna växtsort alltid gjort för mig.

          Den kommer ju alltid igen fint men stammarna blir ju kala och det är ju roligare om det är blad på hela växten, inte bara på de övre delarna av grenarna.

          Någon som vet om den "SKA" göra så eller om det är något annat som för lite ljus eller för lite/mycket vatten...?

          På Wickipedia så stod det att den tappar blad om den inte torkar upp emellan vattningarna men jag lovar att den hinner torka upp emellan då den verkar konsumera rätt mycket vatten! Så jag tror inte att det är problemet.


          --------------------


          * ~~~ * Besök gärna min blogg bladsomblad.blogspot.com * ~~~ *
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Alexander-VG-zon...
          Inlägg 12-01-2010, 22:40
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 23 015
          Medlem sedan:
          13-08-2005
          Medlem nr: 6 358



          vattnar man den för mycket så ruttnar den, så den ska torka ut. dock så har den det kallt eller får en längre period med torka så fäller den bladen likaså om det är väldigt mörkt fäller den bladen. den fäller bladen även i naturen under torkperioder.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-08-2025, 16:50
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon