Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Jordloppor, kiwi
          Metha
          Inlägg 05-07-2004, 10:43
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 10
          Medlem sedan:
          15-08-2003
          Medlem nr: 2 108



          Hej!
          Varför blir min ruccola uppäten av jordloppor varje år? De angriper ingen annan sallad. Vad kan jag göra för att rädda min favoritsallad?

          Jag har en han- och en honplanta av kiwi. Honplantan (tror jag att det är) har jag haft i flera år och den är jättefin och stor. Hanplantan är ca 3 år och har inte blommat och växer heller inte så mycket. Vad är det för fel, tro? Det blir ingen kiwi om inte hanplantan blommar, antar jag?!
          Margaretha blink.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          eml
          Inlägg 05-07-2004, 12:14
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 252
          Medlem sedan:
          24-04-2003
          Medlem nr: 1 229



          Jag har också en han+honplanta av minikiwi (planterades för tre år sedan) och honplantan har blommat snällt två år i rad nu medans hanen inte blommade alls förra året och har i år fått några fåtals blomknoppar som ännu inte slagit ut (stora delar av växten dog också ner förra året). Honplantan heter Paula och hanen Oskar och de rekommenderades som par, men kan det vara så illa att de har olika blomtid så det aldrig kommer bli några minikiwis att äta mad.gif unsure.gif sad.gif ? Finns det någon annan honplanta som torde ha senare blomningstid?
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 04:45
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon