Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Nybygge för höns och kaniner
          RonjaRövardotter
          Inlägg 16-02-2010, 16:10
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 44
          Medlem sedan:
          05-01-2010
          Medlem nr: 27 243



          Det verkar som om sambon har gått med på att skaffa höns (till mig som har önskat detta i nästan 15 år...) och kaniner till barnen . Då vi inte kan avvara någon utav uthusen återstår att bygga nytt.

          Min tanke är att vi bygger ett långsmalt hus med ytterdörr i mitten (ca 3*6m). På ena sidan kan vi ha hönsen (ca 10 st) på ca 6 kvm och på andra sidan kan 2 kaniner samsas om 4 kvm. Här kanke det vore bra att bygga lite hyllor i olika höjd för att öka på utrymmet? I kanindelen ska givetvis isolerad "koja" byggas och hela huset ska också vara isolerad. Behövs värmelampa till de båda djurslagen ändå? Här kan det ofta vara lägre än -20 på vintrarna.

          Både hönorna och kaninerna ska självklart ha "stegar" ner till varsinn rastgård där nät ska byggas rakt ner i jorden på ytterkanter samt en "längd" underjorden för att kaninerna ska ha möjlighet att gräva men inte kunna gräva ut sig. Nättak ska också finnas. Kaninerna ska ha möjlighet att kunna gå ut året om och hönorna ska släppas ut om det inte blir kallarna än någon minusgrad. Hönsen ska även få traska lös på vår stora gård om somrarna.

          Vad tror ni om denna idé? Räcker storleken? Andra tips och råd? Någon som har en liknande ritning?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          RonjaRövardotter
          Inlägg 17-02-2010, 12:36
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 44
          Medlem sedan:
          05-01-2010
          Medlem nr: 27 243



          Hej igen!!

          Ja, någon form av ventliation bör ju förstås sättas in. Tänkte bara att om sandbadet är inne så hålls den torr, utomhus känns det som om det kommer att kunna bli blött även om det står under tak då det kan regna och blåsa på snedden. Om det är - 20 så kommer ju inte att kunna utnyttja sandbadet om det står ute men å andra sidan kanske de "överlever" det.

          Vi har många gamla fönster så jag kommer att ha möjlighet att sätta in mycket sådana, vilket är bra.

          Nu är jag en total hönsnybörjare, har enbart haft vita höns (fått från stora äggproducenter) som barn men när jag googlat så har jag fastnat för dels Hedmorahöns, känns roligt att ha en svenskt lantras samt de vackra gula och blåa orpington. Skulle gärna ha en tredje ras också men vet inte vilken, svart höns kanske? (min son vill ha en svart höna som han kan döpa till Darth Vader...). Jag vill ha ca 10 hönor och en tupp och det skulle vara roligt att ha 3-4 st av varje ras för att få en vacker och blandad flock.

          Vad har du för raser? Vart kan jag hitta försäljare av dessa raser runt omkring Jämtland?
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-08-2025, 08:42
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon