Hej måste ha lite kloka råd. Har en vän i min perferi. Många varningsklockor ringer vid de kontakter vi har. Det finns egentligen inget konkret att ta på, mer än att personen är extremt nyfiken, vill vara min vän på facebook m.m
Har lyckats avstyra facebook eftersom jag där även har alla mina arbetskollegor, och i och med det så skulle den här personen kunna få veta mer om mig än vad jag vill.
Hon ställer ofta väldigt personliga och raka frågor, i början blev jag så paff att jag av ren häpenhet svarade. Nu duckar jag för frågorna , och byter samtals ämne.
Hur 17 ska jag göra? ska jag bryta kontakten helt? eller fortsätta hålla henne på behörigt avstånd.
Hon har även berättat en hel del personliga saker om sig själv som inte är helt normala, men det innebär ju inte att jag vill lätta mitt hjärta för henne.
Hon känns osunt intresserad av mig och min familj, på gränsen till läskigt. Visste hon om att jag brukade vara här skulle hon direkt bli medlem för att läsa det jag skriver.
--------------------
Kram Miss Curly Sue
|