Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Val av vindruva?
          juddan
          Inlägg 13-03-2010, 15:13
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 96
          Medlem sedan:
          21-03-2008
          Medlem nr: 14 755



          Hej!
          Jag har en känsla av att jag har valt alldeles fel vindruvssort i mitt växthus, men jag har ingen aning om vilken jag skulle byta ut den mot. Jag har ett litet växthus som är vintervarmt, kring +5 till +10 på vintern. Där har jag planterat en Sukribe druva, och har haft den där i två år. Den står i en stor kruka. I år har den små blomknoppar. Jag har också en himrodstickling, men jag har en känsla av att den har dött över vintern, för den har inte fått löv än. Nu undrar jag, har jag valt helt fel sorter? För vintern kanske är alldeles för varm för dom här sorterna, vad tror ni? Jag bor förresten i Umeå, zon 5. Har ni några rekommendationer på någon sort som skulle passa? Jag vill gärna ha någon som ger stora klasar, det tycker jag är så vackert. Tacksam för svar! Hälsningar från Judit


          --------------------
          Odlar i Umeå, zon 5
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          juddan
          Inlägg 14-03-2010, 17:26
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 96
          Medlem sedan:
          21-03-2008
          Medlem nr: 14 755



          Tack så mycket för hjälpen allihopa! Vad bra, jag hoppas att den inte är död, för jag har hört att himrod ska vara en bra sort! Då ska jag bara ge den lite tid så kanske det slår ut några knoppar!

          Vitavargen; Shiraz lät som en riktigt bra sort, och lite mytomspunnen också verkar det som av det du skickade, spännande! Vet du om den har kärnor? Jag kollade upp den lite, och läste på ett annat ställe att det tydligen inte går att tillverka ett dåligt vin med den druvan.

          Flaxxs, sidan verkar riktigt bra, seriös, men minns du hur mycket frakten till Sverige kostar? För det borde ju vara riktigt mycket. Växterna dom hade gjorde att jag blev riktigt köpsugen! Vad köpte du för någonting?


          --------------------
          Odlar i Umeå, zon 5
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 17:34
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon