Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Stratifiering,,,
          Nettan8
          Inlägg 23-03-2010, 21:43
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 250
          Medlem sedan:
          20-01-2010
          Medlem nr: 27 486



          Hallå.
          Har en del perenna fröer jag sått iår som ska köldbehandlas, bla, olika sorters av klematis, styvklematis, spikklubbegräs, gräsull, svart akleja m,m.
          Jag har vissa i kylskåpet (4+) o några ute i boden (ingen värme) hur lång tid brukar de ta att gro, här händer det ingenting o det har stått ganska länge i kylan. Är det bara att vänta på dem att gro eller de ska ut/in i värmen igen? Har aldrig haft sån här "odling" förr.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Eva 33c
          Inlägg 23-03-2010, 22:29
          Länk hit: #2


          Gäster






          Hur lång "vinter" som behövs för att bryta frövilan kan variera lite mellan olika sorter. Men man brukar säga att ett minimum är 6 veckor, fast det är ingen absolut uppgift. Men det kan inte bli för lång tid i allafall. Bästa platsen under den här tiden är egentligen utomhus om man har möjlighet till det. Oftast är det de varierande temperaturerna mellan plus och minus grader "som gör susen". Har man inte bråttom behöver man inte ta in sådderna alls utan kan låta dem gro med våren utomhus. Då slipper man det där med avhärdning och sånt också. smile.gif

          Redigerat av Eva 33c: 23-03-2010, 22:30
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-08-2025, 01:22
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon