"Klumparna" är gamla övervallningar från många års idoga beskärning där alla eller många vattenskott tagits bort. Övervallningarna har trädet skapat för att sluta såren mot svamp mm, och de bör vara kvar. Åkerö har dessutom det sorttypiska stamskottsbildningarna oavsett beskärningssätt, och även med unga stamskott är det viktigt att lägga snitten rätt. Stamskotten bildar också "bullar" på stammarna efter en tid, precis som på lind.
Just Åkerö är mycket känslig för fruktträdskräfta'. Att de närapå alltid beskärs på vårvintern, för hår och för mycket, med slarviga snitt och smutsiga verktyg, har bidragit att närapå varje Åkerö-individ i landet har fruktträdkräfta. Svampen Nectria Galligena får större fäste i träden ju mer de beskärs.
I Storstockholm har vi lämnat några vuxna Åkeröträd obeskurna sedan ett tiotal år och kräftan har stabiliserats eller passiviserats elelr flyttat ut till yngre ved.
Har man kräfta i sitt gamla Åkeröträd har man redan en beskärare som jobbar året runt. Har man inte kräfta i sitt Åkerö tillhör man de få undantagen. I båda fallen gäller för vuxna träd att inte beskära alls, bara beskära lätt i JAS vartannat eller vart fjärde år eller så. Om man vill att trädet ska vara så friskt och långlivat som möjligt altså.
--------------------
|