Medlem
Antal inlägg: 19
Medlem sedan: 23-07-2009
Medlem nr: 25 026
Har ju förälskat mig i kaprifol och blåregn, men går dessa att odla häruppe vid norrbottenskusten? Vi har zon 4-6...... Finns det någon som har någon erfarenhet av dessa?? Tacksam för svar.
Medlem
Antal inlägg: 23 015
Medlem sedan: 13-08-2005
Medlem nr: 6 358
här i zon 3-4 (söder om borås) finns det flera stora blåregnsplantor (eller om det ä'r en och samma planta) som täcker en hel framsida vid en kontorsbyggnad. dock är det väl mildare här än i norrbotten.
vittblåregn har jag en planta, som har övervintrat i kruka här i zon 3-4 i två vintrar (en kall och en mild). den överlevde vintern utan problem men fick inte nya blad förens sent på sommaren. vilket var negativt.
men om du hittar ett väldigt skyddat och varmt läge, och hittar en härdig sort och testar. ev täcker du den mot kylan till vintern. dör tror jag inte att den gör då snön skyddar den. ev kanske den fryser ner.