CITAT (Samsara @ 19-04-2010, 10:41)

Håller med, bara för hunden morrar betyder inte det genast att den är aggressiv. Så som du skriver att din hund gör mot din mamma gör min hund mot mig när vi leker och då är det lekmorr. Lär dig tolka hundens olika signaler bättre och träna byteslekar med hunden och din mamma.
Lekmorr vet jag inte.....då hon går iväg och sätter sig med ryggen emot mamma om hon fortsätter ta i detta fallet "bollen". Hon har även lekmorr det vet jag.

Att man ska Visa ledarskap från första dagen har jag gjort hela tiden, men inte min mamma och kommer aldrig göra. Det är en "liten" hund, den är lätt att "tygla" om det skulle va nått. Själv tycker jag att det är att förebygga och inte "ta itu" med när det redan är där. Bytesleksaker bryr sig hunden inte om, hon bestämmer sig för en eller två och så är det.

Hon är jätte duktig annars, kan gå lös under kontrolerade förhållande. Om det inte finns andra djur där, då sticker hon.

Tack alla för er hjälp.

Ni bekräftade vad jag trott men inte va säker på.