Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Frö till jordgubbe, Svårt att få tag i? Tips på sorter? Så nu?
          Anemone nebulosa
          Inlägg 08-05-2010, 11:29
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 239
          Medlem sedan:
          05-03-2007
          Medlem nr: 9 216



          Hej! Tidigt i våras innan jag beställde fröer letade jag mig fördärvad efter frö till jordgubbe. Att köpa plantor blir himla dyrt tycker jag, och så tänkte jag mig att det skulle gå att välja mellan ännu lite fler sorter om man sådde de själv. Men icke. Nu på senare tid är den enda jag har sett frö till en remonterande F1-jordgubbssort på tex plantagen, men den vill jag nog inte ha, och dessutom är det väl ingen idé att så nu, eller kanske förresten? Även om det inte blir någon skörd i år så blir det säkerligen nästa år(?). Någon som vet var alla jordgubbsfröer har tagit vägen?! Remonterande sorter är ju bra visserligen, vill ju ha skörd så långt det bara går och på så liten yta som möjligt. Sorttips någon? Tänkte på tex Corona ett tag som jag minns att jag gillar, men ger den bär länge?

          Hälsar en som saknar egenodlade jordgubbar...


          --------------------
          Odlar på västkusten i zon II
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Anemone nebulosa
          Inlägg 08-05-2010, 12:25
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 239
          Medlem sedan:
          05-03-2007
          Medlem nr: 9 216



          Aha, det förklarar varför det var så svårt att hitta frö..!
          Då ska jag nog satsa på plantor ändå.

          Åsa: Har du odlat Ostara och gillar du den isf? Förökas den vegetativt eller kan man fröså den? Ska försöka hitta den.
          Annars kanske jag kan så den remonterande sorten som fanns att köpa frö till, minns tyvärr ej sortnamnet. Om jag då sår de nu i maj så borde väl plantorna klara vintern och ge bär nästa säsong? Får bara hoppas att de inte dör så som dina gjorde efter ngr säsonger.

          Revar sig alla jordgubbssorter eller finns det vissa som inte gör det och står det då på sorten? När det gäller smultron så finns det ju både och. Jag vill ha en sort som revar sig så man kan föröka och förnya plantor.
          Tänkte också att jag skulle kunnat ha en tidig och en sen sort för att förlänga säsongen, men där kommer platsbristen in och en remonterande sort verkade därför mest lämplig. Finns det förresten några nackdelar med att en sort är remonterande?

          Hej hopp


          --------------------
          Odlar på västkusten i zon II
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-06-2025, 20:23
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon