Jag är ingen Rhododendron expert, har bara lite grundläggande kunskaper om växten och odlar den mer än gärna.
Vintern har varit svår för många Rhododendron, inte tjältorka som brukar vara ett bekymmer men däremot kylan. Troligen gjorde den långa och varma hösten sitt till och växterna hann inte invintra som de skulle.
Rh. fäller alltid en del av de gamla bladen, det är helt naturligt men i år har även fjolårstillväxten blivit bruna hos en del och de bladen kommer att fällas. Även om den ser risig ut så kan det finnas liv i den - blomknopporna skall nu vara gröna och stora om de inte frusit bort.
Jag vet inte vilken sort/art och det kan skilja en del vad gäller blomningstid och härdighet. Har du gödslat din Rhododendron nu på våren? Näringsbrist kan visa sig i gulnande blad.
Jag tycker att du väntar och ser ett tag - har alla blad och blomknoppar ramlat av så kan du testa att klippa ner den och bara hoppas att det finns liv och att den bryter nytt.
|