Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > HJÄÄÄLP MIG!, köpt hus, vad göra?
          sasssyy
          Inlägg 26-06-2010, 08:15
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 18
          Medlem sedan:
          29-08-2009
          Medlem nr: 25 795



          Vi har äntligen köpt hus.. och då kommer paniken *S*

          Jag är ju helt ny på detta med trädgård och husfix men har övat i några sommrar på sambons sommarställe och nu växer både potatis, sallad, jordgubbar och rabarber i kökslandet (som jag för övrigt själv grävt efter stor röjning av äckliga ormbunkar)

          Huset vi har köpt ligger mer eller mindre i skogen, med en väldigt kuperad trädgård och det är en hel del buskar och träd och jag har inte en jävla aning om vad det är för växter *pinsamt värre*

          Jag klämmer in några bilder från stället och ser om någon kan hjälpa mig lite...

          Vi kommer flytta in under augusti-september någon gång (inte helt klart med datum än men senast 1 september, 4 sept åker vi dock till USA i två veckor..) vad ska man göra med växterna vad gällande beskärning och sådant? Ska man kanske anlita någon så här det första året och hjälpa en?
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  3HKBQHE0COLGQU92_3PAR0BMCTN86UV5H_____resize_s_800_0.JPG ( 221.81k ) Antal nedladdningar: 54
          Bifogad fil  3HKBQHE0COLGQU92_3PAR0EUSHN86UVBL_____resize_s_800_0.JPG ( 260k ) Antal nedladdningar: 40
          Bifogad fil  3HKBQHE0COLGQU92_3PAR0K32DN86UVKP_____resize_s_800_0.JPG ( 270.75k ) Antal nedladdningar: 29
          Bifogad fil  3HKBQHE0COLGQU92_3PAR12KLPN86V0U9_____resize_s_800_0.JPG ( 242.11k ) Antal nedladdningar: 35
           
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 26-06-2010, 09:19
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Busken med de röda grenarna liknar formklippt korallkornell (man brukar dock inte formklippa denna växt).

          Angående beskärningen säger jag: Växterna klarar sig även om man inte beskär på några år. Börja med att identifiera dem, läs sedan beskärningsboken av Alm, Veltman och Vollbrecht
          http://www.adlibris.com/se/product.aspx?isbn=9127356957
          Boken kan även lånas på biblioteket den finns i många upplagor, försök isåfall låna en nyare upplaga.

          Boken är ganska pedagogisk och man får veta hur många olika växtslag ska beskäras och ex. buskar är ganska lätt att beskära själv efter råden och bilderna i boken (det finns även en bra lathund över många växtslag i slutet av boken). Det du känner att du inte riktigt vågar dig på efter att ha läst boken kan du ju anlita folk som gör, se till så de har grönt kort i beskärning el. liknande, det finns alldeles för många som jobbar med att beskära som inte verkar ha minsta kunskap om beskärning. Vissa beskärningar som jag sett där folk har anlitat folk att göra hade jag blivit vansinnig om de gjort den skadan på mina träd och krävt ett rejält skadestånd (men ofta vet ju inte vanligt folk hur resultatet ska se ut så det är ju då ganska riskfritt för dessa amatörer att åka runt och stympa träd, man måste ha mycket kunskap om växter för att göra bra beskärningar det räcker inte att ha fina verktyg eller gilla att såga).

          Redigerat av Åsa, mälardalen zon 2: 26-06-2010, 09:20


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 11:34
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon