Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Trötta pioner, Hur kan jag jordförbättra för mina trötta pioner?
          Jegra
          Inlägg 29-06-2010, 13:06
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 25
          Medlem sedan:
          30-07-2007
          Medlem nr: 11 775



          Har tre luktpioner som vuxit i 'röriga hörnan', de har mer eller mindre dränkts av kirskål tidigare. I år har jag klippt ner kirsen men de stackars pionerna ser ganska trötta och slitna ut. Jorden är inte särskilt rolig heller så vad kan jag göra för att ge dem en chans till riktigt liv nästa år? De har åstadkommit två blommor var i år vilket är ungefär vad de ser ut att orka med utan att ta knäcken på sig själva helt.

          Jorden är ganska packad, kan jag gå runt med en grep och sticka ner och böja lite, så som man kan lufta en gräsmatta? Och sen mylla ner gödsel runt om och lite jord runt stammarna? Vet att gödseln inte ska nå stammarna, men är det något mer jag kan göra?


          --------------------
          Jegra, Västervik, zon 2
          Nybörjare som försöker få kontroll på en härligt lummig men övervuxen trädgård.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Sussie F-Flower
          Inlägg 29-06-2010, 14:39
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3 217
          Medlem sedan:
          25-03-2008
          Medlem nr: 14 814



          Jag håller precis på, i några timmar framåt, att göra en ny liten pion/ros-rabatt.
          Har nyss suttit och läst på olika websidor att pioner inte vill ha för "gödslig" jord.
          Däremot vill dom tydligen ha väldigt mycket plats för sina rötter. Ler/sandblandad jord.

          Kan dina pioners rötter ha blivit "kvävda" av kirskålens rötter?
          Jag läste också att med tiden så "sjunker" pionerna ner i backen och då blommar dom inte heller, kan det vara en anledning tror du?

          Enligt proffsen så ska man vänta med att flytta pioner till hösten (jag kommer att göra det idag) så om du har möjlighet så kanske det bästa vore att gräva en bit utanför, runtom pionerna för att luckra där samt rensa bort kirs-rötter om det finns några. Om du vet med dig att det INTE är en massa kirs-rötter så kan du nog lufta med en grep. Jag skulle nog välja att gräva upp försiktigt. Jag tror heller inte att jag skulle mylla ner gödsel utan möjligen ge lite "guldvatten".

          Är pionerna bra placerade enligt dig? Annars kanske du skulle ta upp dom till hösten och rensa ur dom allt ogräs och placera dom någon annanstans och ge dom bättre förutsättningar.

          Om du bara har fått 2 blommor i år så känns det inte som att du har så mycket att förlora... trostar.gif
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 12:33
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon