Medlem
Antal inlägg: 10 733
Medlem sedan: 04-11-2003
Medlem nr: 2 529
Efter att ha halkat in på aklejor i en annan tråd så lägger jag upp en egen åt dessa underbara blommor, det är deras tid nu! Hade svårt att slita mig från rabatten i kväll, men han ta några kort först Nu får ni gärna dela med er av egna frestelser!!
Medlem
Antal inlägg: 2 212
Medlem sedan: 13-06-2008
Medlem nr: 16 777
Någon akleja-veteran som kan tala om för mig hur en fröställning bör se ut om man vill skörda för att sprida frö på en speciell plats?
Som det ser ut nu har somliga av mina aklejor börjat blomma över och där sitter nu "knippen" med fröbaljor. En del fröbaljor har svält upp så att knippena har börjat dela sig och börjat anta en mer tulpanlik form om ni förstår hur jag menar, så jag antar att det utvecklats en del fröer i de olika fröbaljorna. När vet man att fröbaljorna är mogna att skörda?