Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > sjö växter
          jakob123
          Inlägg 28-06-2010, 12:34
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 23
          Medlem sedan:
          25-04-2010
          Medlem nr: 29 564



          Hejsan! jag har byggt färdigt min andra damm nu och tänkte höra ifall jag kan ta sjö växter och plantera direkt i dammen utan att använda några plastkrukor? Tror ni att vattnet kommer att bli för grummligt? jag har filter och jag tänkte bara lägga i några abborrar.

          MVH Jakob tummenupp.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Gunilla T
          Inlägg 06-07-2010, 18:14
          Länk hit: #2


          Gäster






          Växter i naturen är ju mycket mer dominanta än våra odlade växter - det måste de vara för att överleva i konkurrensen. Vattenväxter generellt sprider sig ganska mycket och än värre är de vilda arterna. Får man med lite lera i jordklumpen om man gräver upp en vild växt finns där massor av frön/rötter som gärna sätter fart i dammen.

          De nästlar in sig lite överallt, under stenar och bland de planterade växterna där det kanske finns en gnutta jord. Har du en liten damm så kanske du kommer åt lättare att gräva upp men jag tycker inte det är värt besväret.

           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 25-12-2025, 13:01
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon