Medlem
Antal inlägg: 4 130
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 51
Men den finns en som går imot strömmen!
Läs på svt text sidan 142
Saddam vill till svenskt fängelse
Iraks störtade diktator Saddam Hussein vill sitta i ett svenskt fängelse i avvaktan på rättegången i Irak. Det uppger hans advokat Giovanni Di Stefano för Aftonbladet.
-Ni har väldigt korta strafftider och fängelserna verkar vara mer bekväma än på många andra ställen, säger han.
En ansökan uppges vara på väg till Sverige. Men den har ännu inte kommit fram, enligt UD:s presstjänst.
Saddam Hussein kan också tänka sig att invänta rättegången i Schweiz eller i Österrike.
--------------------
Problemet är inte de onda människorna utan de goda människornas tystnad. Martin Luther King.
Oerhörda summor har lämnat välfärdssystemen genom de skattelättnader som nu genomförs och inte många opponerar sig. Gunilla T.
Medlem
Antal inlägg: 19 528
Medlem sedan: 12-01-2004
Medlem nr: 2 682
visst är det så. men jag jeneraliserar inte åt något håll. det ena behöver inte utesluta det andra, eller? jag är själv dyslektiker, men sitter inte i fängelse. inte du heller tydligen sedan att dyslektiker är överrepresenterade i fängelserna, kan varken du eller jag ändra på
--------------------
Den grövsta form av mobbning är, att kalla sina meningsmotståndare mobbare. Bor i zon 2