Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Året-runt-odling i växthus?
          dalavagen
          Inlägg 10-07-2010, 20:41
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 9
          Medlem sedan:
          31-05-2010
          Medlem nr: 30 766



          Ojoj, nu har jag snöat in mig på växthus rejält. Vi äter väldigt mycket grönsaker (äter inga kolhydrater) och drömmen hade varit att få äta egna grönsaker året om. Tänker då främst på sallad, gurka, tomat, blomkål, broccoli, morötter.

          Växthusen från Willab, Euro-Serre går att få med isolerplast/glas och de marknadsför dem som året-runt-växthus. Är det någon som har ett sådant eller något annat välisolerat växthus? Funkar ovanstående grönsaker att odla mitt i vintern?

          Att köpa växthus är en djungel... de som är billiga och har bra mått (maxbredd är 285cm) har låga takfotshöjder, de som har ok mått och takfotshöjder har inte säkerhetsglas osv. Nu är det dock vinterodling som jag snöat in på... biggrin.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 10-07-2010, 21:31
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Med bubbelplast, någon slags värmekälla + belysning funkar det att odla året runt, att enbart ha isolerat växthus, bubbelplast och dylikt håller inte minusgraderna borta. Kör man utan värme och belysning får man göra ett uppehåll under den tiden det är minusgrader i växthuset. Med bara ett par plusgrader kan man så sallat och liknande men de behöver något varmare för att gro och växa och ska du odla gurka, tomat och liknande måste du hålla en temperatur över +15C för att odlingen ska funka + belysning är viktigt våran vinter i sverige är väldigt mörk.



          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 24-07-2025, 18:24
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon