Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Snart tar jag fram grensaxen., Äppelträden måste beskäras
          Pix
          Inlägg 06-07-2010, 19:22
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 33
          Medlem sedan:
          24-05-2007
          Medlem nr: 10 668



          I den nya trädgården finns 3 äppelträd. Ett äldre Silva, ett lika gammalt transparant blanche och ett något yngre helt okänt. De båda äldre växer och frodas men har nog inte beskurits på år och dag...Jag vet inte riktigt var jag ska börja för de är rätt stora. Hur mycket törs man ta och är det läge att göra det nu mitt i sommaren? Bor i zon 5.
          Det yngsta trädet står i ett helt annat läge och verkar inte må lika bra. Det är högt och blommade rikligt, men många grenar är kala eller döda. Hur ska man gå tillväga med det. Om solen kommer fram imorrn får jag kanske försöka mig på lite foton.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 11-07-2010, 01:54
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          En grov gren i knähöjd låter opraktiskt, jag antar att den är lång också. Knähöjd innebär ju att man bara kan åla under trädet och inte ens sitta under det. Om grenen nu sträcker sig på ett sånt ställe.

          I framtiden är det bra att veta att just dessa lågt sittande grenar är de som är viktigast att ta i beskärningen av unga träd. Ska man kunna gå under trädet tar man år för år bort en eller ett par av de lägst sittande grenarna till dess att de lägsta trädet har börjar på stammen ungefär två meter upp. Då kan de sträcka sig, förgrena sig och falla ned så att det bara är några få områden som man inte kan gå under trädet (i yttre kronan). Bäst är att ta grenarna när de är unga och tunna.

          Jag vet inte vad du menar med grov gren, men med den låga höjden är det bättre att ta bort den innan den bli ännu grövre. Man kan skära hela direkt, eller skära den i steg. Ett snabbt, fungerande men lite fult sätt att förbereda trädets grenkrage på att en gren kommer att kapas är att såga av grenen 1-1,5 meters längd, rakt av. Och så låta den sitta i en eller två växtsäsonger. Då aktiveras grenkragen och den slutliga snittet övervallar snabbare. Hur mycket snabbare kan jag inte säga, me helt klart är att grenkragar sväller när grenar inte längre har bladmassa.

          Ett snyggare, lika fungerande sätt är att kraftigt reducera bladmassan på grenen, i yttre grenverket alltså. Som om grenen helt enkelt beskurits mer än de andra. Och göra reduceringen ett, två eller fyra år beroende på hur grov grenen är som man tänker ta. Och sedan lägga snittet där man vill ha det. Då aktiveras grenkragen också.

          Jag har gjort detta också i situationer där jag tvingats att ta bort en grövre gren men där det inte är klart exakt var grenkragen är. Efter några år ser man det ofta tydligare.

          Beskärning av grova grenar eller beskärning för att förbereda trädet på att en grov gren kommer att tas görs under JAS för att trädet inte ska skjuta mängder av nya skott.

          Redigerat av Cilla: 11-07-2010, 01:57


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 24-10-2025, 05:38
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon