Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Höja marken runt buskar och träd
          Digger
          Inlägg 05-08-2004, 12:58
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 368
          Medlem sedan:
          30-03-2003
          Medlem nr: 1 011



          wacko.gif Panik!! Markgubbarna som håller på på tomten vill höja marken med kanske 40cm. Klarar en större jasminbuske detta? Den verkar växa som ogräs så den trivs nog på platsen. Hur är det med björkar på kanske 25 cm diameter, är det bara att fälla dom?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 05-08-2004, 23:23
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Inga träd mår bra av markhöjningar. Om det är nödvändigt kan man minska de vanligaste riskerna (som är att trädets rotandning störs kraftigt och att överjordiska stamdelar jordtäcks):

          - lägg stenar, singel, grus och annat luftigt material i rotområdet, särskilt där merparten av rotandningen sker. Detta område ligger en bra bit utanför luftkronan på en uppvuxen björk. Kan man inte lägga luftigt material i hela området, lägg i så stora delar av det som möjligt där du som toppskikt lägger kraftigft sanblandat, tunt jordskikt där du sår gräs eller annat. Kan du samtidigt anlägga en trädgårds/lövkompost någonstans en bra bit utanför kronan är det bra, dit kan trädets rötter söka sig syre och vätska.

          - lämna 50 cm hål kring stammen och stensätt denna. Om du gör kantsidor som är vidare i toppen än botten av hålet brukar det räcka att bygga upp en stenmur i lössten. Undvik att lägga sten, grus eller ännu värre jord mot stammen.

          Många gräv- och byggfirmor brukar hävda att det går helfint att både gräva av trädens rötter och att täcka rotområdet med mängder av massa. Detta är inte sant, och det är därför som man med stadsträd allt oftare i samband med ombyggnationer i trädens närhet allt oftare anlitar särskilda arborister som medverkar i arbetet.

          Måste rötter grävas av: Gör detta på sensommaren/tidiga hösten och renskär de fnasiga rötter som uppstår. Björkträd är snabba att få rotröta så om träden står där de kan falla på människor bör man kolla vitaliteten på dem efteråt, dvs en blick varje sommar. Glesare bladmassa efter grävning/markhöjning brukar vara säkra tecken på att trädet tagit allvarlig och oåtgerkallelig skada. Också en lekman kan se detta lätt, särskilt om man tar ett foto av trädet varje år för att kolla om kronans bladverk glesats ut.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 12-08-2025, 07:58
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon