Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Nässelvatten
          BigDaddy
          Inlägg 15-07-2010, 19:42
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 619
          Medlem sedan:
          06-08-2009
          Medlem nr: 25 317



          Jag pressade förra torsdagen ner en massa brännässlor i en stor hink, öste över vatten & stängde locket.
          Öppnade en gång efter 4 dagar & rörde runt lite. Idag exakt en vecka efter jag tryckt ner dem silade jag av nässlorna & hällde i vattnet i petflaskor.

          Tror det var så jag läste man skulle göra. Nu är det så bara att jag blivit orolig om det ruttnat för det luktade inte jordgubb när jag lyfte på locket. En fruktansvärt stank däremot & prylarna jag använde stinker ff. Satt dem i tvålvatten nu.
          Resterna var jag så dum att jag i all stress slängde helt sonika, utan att lägga dem i plastpåse, i sopnedkastet. Nu stinker det i hela trapphuset. Grannarna tror det är avloppen som luktar & skyller på gubbarna & de som renoverar här i huset.

          Jaja, nu kom jag ifrån lite. Ville bara understryka att det verkligen stinker.
          Är det riktigt rätt jag gjort?
          Är ju ingen fara eg. då jag förslutit petflaskorna. Är mest orolig att jag tar död på växkterna om vattnet inte är bra. Ska det lukta så?

          Sedan undrar jag hur jag ska dosera det. Viktigt alltså. Ska det späs el hällas lite koncentrerat på dem & hur ofta isf?

          Redigerat av BigDaddy: 15-07-2010, 19:42
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          krukan82
          Inlägg 27-07-2010, 17:23
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 12
          Medlem sedan:
          16-04-2010
          Medlem nr: 29 237



          Jag har använt nässelvatten som varit över ett år gammalt, hittade några petflaskor som jag fyllde förra sommaren och sedan glömde bort, har stått ute hela vintern. Märkte ingen skillnad, luktade likadant och inga av växterna jag använde det på verkar ha tagit någon skada.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 31-07-2025, 15:53
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon