Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Nu har jag sett den!, Val i Viken
          lynx
          Inlägg 12-08-2004, 21:28
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 41
          Medlem sedan:
          16-06-2004
          Medlem nr: 3 863



          Äntligen!! biggrin.gif

          Nu har kanske hört att det simmar omkring en val på västkusten?! Nu har den simmat in i Gullmarn också!

          I tisdags sågs den längst in i Saltkällefjorden, igår låg den i Inre Gullmarn och "visade sig" för badfolket i Viken. Ca 40 personer tittade på den i en timme. Men vi såg ingen på hela kvällen...

          Å så idag... Jag har varit hemma med pilten och spanat till och från hela dan, svept över med kikaren från verandan, sådär för att ha lite koll... Sent på eftermiddagen kommer grannens äldsta flicka springande och ropar på mig att de ser den, lugnt simmandes på väg utåt. Jag rusar ner för att titta, men då har den precis försvunnit, antagligen dykt ner unsure.gif

          Jaha, går hem igen, men så ropar grannarna igen och då var jag snabb!! rolleyes.gif Med pojken på armen hinner vi se den hoppa några gånger, på väg in igen, innan den dyker ner och gömmer sig när det kommer en båt! wub.gif wub.gif

          Kallar in släkten, men när de kommer är den "försvunnen" igen...

          Såå häftigt! Å såå lycklig!! wub.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Zanna
          Inlägg 13-08-2004, 08:07
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 385
          Medlem sedan:
          10-02-2004
          Medlem nr: 2 794



          Vilken upplevelse! Kan tänka sig att man inte tror sina ögon när man ser en val där de normalt inte ska finnas - kanske i stil med att se ett u-båts periskop sticka upp? blink.gif Jag har bara sett späckhuggare på en show i USA och det var fantastiskt.

          Här är en artikel om en annan, mindre lyckligt lottad, val (från Aftonbladet) :

          15 meter långt valkadaver driver söder om Skåne
          Ett 15 meter långt valkadaver ligger och flyter 2,5 landmil söder om Skånekusten. Kustbevakningens flyg kunde på torsdagen bekräfta tidigare observationer.
          Det var på onsdagskvällen som en fritidsseglare rapporterade att man sett en död val i farvattnen.
          Kustbevakningsflyget tog bilder av den döda valen och de ska nu skickas till Tjärnö marinbiologiska laboratorium i Bohuslän för att man förhoppningsvis skall kunna artbestämma valen.
          Enligt kustbevakningen kan det röra sig om en kaskelot. En estnisk fregatt meddelade tidigare i veckan att man sett en sådan vid Bornholm. Men den valen levde.
          Handlar det om en kaskelot är det en extremt sällsynt gäst i dessa farvatten.
          – En kaskelot har aldrig siktats i Östersjön förut. På svenska västkusten har man sett kaskelot två till tre gånger i mannaminne, säger Erland Lettevall, doktor i marin zoologi vid Fiskeriverket. Senaste gången var 1990 vid Varberg.
          Kaskelotens hemvist är normalt djupa vatten, men den förekommer i bland i Nordsjön


          --------------------
          Susanne zon 3 (4)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-08-2025, 01:09
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon