CITAT (Huggorm @ 26-08-2010, 17:02)

Så är det, i länder det nästan är varmt nog att inte behöva värma husen eller isolera fryser man mest. Indien på vintern är inte kul heller. 25 grader på dagen, och neråt frost på natten. Då gäller det att krypa ner långt under täcket.
Men för att lösa problemet med onödigt höga inomhustemperaturer i Sverige, så är det bara att sluta låta uppvärmningskostnaden ingå i hyran. Kan folk påverka sin levnadskostnad så är man beredd att sänka temperaturen, men inte annars. Samma med vatten, både kallt och varmt.
Det håller jag med om. Jag har sett många som bor i lägenhet som har fönster öppna jämt och ständigt för att vädra ut värmen istället för att stänga av elementet.
När jag bodde i lägenhet så sprang jag och en vänsterpartist runt i hela området och stängde dörrar till trapphusen när folk ideligen lät dem stå öppna mitt i vintern.
Men det finns en hake och det är att de som anser sig ha råd fortsätter att slösa antingen de bor i villa eller lägenhet.