Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Gåsmassaker i hornborgarsjön och laserjakt på skarv, VAd är det som händer?
          Orkidétjuven
          Inlägg 11-06-2010, 04:18
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 546
          Medlem sedan:
          22-02-2008
          Medlem nr: 14 192



          Har alla blivit galna i Sverige? Om det nu måste göras, varför kan ingen göra det på "rätt" sätt. Jag blir sjuk av allt det här... Blää

          http://www.sofnet.org/apps/nyheter/las_mer.asp?NewsID=6210

          http://www.sofnet.org/apps/nyheter/las_mer.asp?NewsID=6213
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Orkidétjuven
          Inlägg 05-09-2010, 23:01
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 546
          Medlem sedan:
          22-02-2008
          Medlem nr: 14 192



          Nu är tydligen debatten om skarvjakten igång igen... Och jägarförbundet hittar på egna fakta.


          måndag 30 augusti
          Jägarna sprider desinformation om skarv

          Skarven är en omdebatterad fågel – inte minst så här i valtider. Denna debatt är ofta eldfängd och kryddad med både dåligt underbyggda påståenden och anklagelser. Frågan är dock om inte Svenska Jägareförbundet i sin tidskrift Svensk Jakt nu tar hem priset vad gäller osaklighet.

          I utvärderingen av en valenkät, som ju borde vara väl underbygd och kontrollerad avseende rena fakta, kan vi läsa följande:

          "Inget parti vidrör dock den heta frågan om att mellanskarv och storskarv är två olika arter och att vi i Sverige skyddar fel art. Enligt en vetenskaplig utredning kommer mellanskarven från Kina, fördes hit med människans hjälp och är därför att betrakta som en främmande art som borde hållas efter på samma sätt som mink och mårdhund."

          Detta är fel från början till slut.

          Mellanskarv och storskarv är inte två olika arter utan geografiska raser inom samma art. Mellanskarven har dessutom inte kommit till Sverige från Kina med människans hjälp utan spridit sig inom Europa där den funnits i tusentals år. Den är alltså inte en främmande art utan en form som har hemortsrätt i vår fauna. Den ”vetenskaplig utredning” som Svensk Jakt hänvisar till är snarare en skröna och absolut inte vetenskaplig.

          Jägareförbundet är en stor organisation med betydande resurser. Dessutom har förbundet ett uppdrag från staten att leda och förvalta jakten i Sverige. Med den bakgrunden är det häpnadsväckande att man i utvärderingen av en valenkät försöker göra såväl rena felaktigheter som dåliga skrönor till fakta.

          Detta är allvarligt även genom att påståenden av detta slag riskerar att sätta fel fokus på riktigt besvärliga miljöfrågor. När vi borde diskutera övergödning och utarmning av Östersjöns skärgårdar, försöker Jägareförbundet dribbla bort korten och i stället skylla allt ont på skarven. Bakom detta ligger naturligtvis en önskan om att få skjuta mera. Större än så är kanske inte Svenska Jägareförbundets miljöengagemang?
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 16-08-2025, 05:11
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon