Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > VildApel vs Apel
          Christoffer
          Inlägg 02-06-2010, 17:11
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 616
          Medlem sedan:
          28-11-2002
          Medlem nr: 439



          Hur kan man se skillnad på bladen om det är en
          vildapel eller ett odlat, gott äpple?
          Eller är det blommorna man ska titta på?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 13-09-2010, 13:19
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Hej Bruno,

          Jag gissar att du tänker börja tillverka cider?

          Att gå på Julittas äppeldagar är nog bästa utbildningen. De har ju cidertillverkning också. Om du kan - tala med Håkan Svensson om ambitionen att snabbast möjligt få fram syrlig frukt samt vildapel på svagväxande grundstammar. Berätta gärna här vad du lärde!

          Själv har jag föreläst på Ulrikdals slottsträdgårdars äppeldagar i helgen. En aktiv medlem, Bengt från Sveriges pomologiska sällskap lade fram en fin äppelutställning med femtiotalet sorter. Påminnelse om att av de 7500 erkända äppelsorterna finns ganska många syrliga, beska, bittra...

          Flera aktiva cidertillverkare kom med sina frösådda äppelsorter och ville få hjälp att se vilka korsningar de kunde bestå av. Inte helt lätt ens för en pomolog att se! Men ett som kan intressera dig kanske: Det finns mängder av frösådda träd på allmän mark som man kan plocka av. Både frukt och ympris naturlitgvis. Gå med i Sveriges Pomologiska sällskap så träffar du medlemmar som kan berätta var de står!

          Av järnäpplena finns det åtminstone två sorter. Minns inte deras hela namn, går lätt att slå upp dock. De lagras hur länge som helst innan de blir ätmogna. Hårda som sten innan de mognar... Kanske användbara för cider?

          Om jag vore intresserad av just M. sylvestris, eller frukten från andra syrliga sorter, så skulle jag ympat in dem i redan befintliga träd, eller ympat in dem på svagväxande underlag och spaljerat för att få fram frukten snabbast möjligt. Och i väntan på grundstammar (som brukar finnas tillgängliga på våren) skulle jag ha kärnsått lite varstans nu. På det som kommer kan man ympa in och spaljera och ha så länge som det fungerar. Blir det för stort om 10-20 år så är det ju bara att ta bort och starta om... Och då har man lärt sig en hel del på kuppen!


          --------------------
           
          Citera
          Bruno66
          Inlägg 15-09-2010, 19:19
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 36
          Medlem sedan:
          03-09-2010
          Medlem nr: 33 622



          Hej Cilla,

          för att göra en lång historia kort: Ja, jag har fuskat lite med egen cider och äppelvin och vet att äpplet är ganska bångstyrigt, och har en liten musterianläggning med hygglig kapacitet. Men efter en resa i Normandie har jag blivit inspirerad. Vet inte alls var det slutar någonstans utan jag kör på från liten skala till att börja med. Tänker gå en kurs till våren i fruktträdsbeskärning. Det kan inte vara rätt som folk stympar sina äppelträd i gårdarna och jag vill ha kunskapen ifall jag har möjligheten att rädda något träd. Samt ha kunskap för egna små försök.

          Det är intressant att läsa om att det finns "flera aktiva cidertillverkare". Hur pass vanligt är det?

          Tack för tipsen om hur jag ska förvalta äppeldagarna på Julita.

          Idag var jag nere vid "fyndet" och plockade några äpplen. Det lilla trädet har 4 cm små frukter med långa skaft, lika långa som frukten, 4 cm. Buskaget har lite större äpplen, ca 5 cm, med mycket korta skaft.

          Äpplena från buskaget hade fadd smak, som att tugga på ett blad. Smakade lite "grönt" men gav i övrigt inga intryck alls. En nitlott. Helt otroligt att ett äpple kan vara så komplett smaklöst!

          Men det långskaftade äpplet från det lilla trädet formligen exploderade på min av förkylning bedövade tunga. Det gör att jag inte kan göra någon bra bedömning, men sötsyrlighet liksom krusade och frasade över tungan och i skalet anades att det hade arom. Det var liksom - gott, på ett lite burdust sätt. Nu var det nog inte riktigt moget, får se hur det utvecklas. Kan jag ha gjort ett fynd?

          Mitt intresse av att kunna ympa in sylvestris på B9 har inte minskat med detta. Jag får läsa på det här om ympning och när det är lämpligt att ta ympris.

          Jag har för mig att järnäpple var en av de sorter som rekommenderades gammalt tillbaka då man försökte puffa för cider i Sverige, tillsammans med bland annat Borgherre, eller minns jag fel?

          Egentligen är det inget bekymmer om det blir för stort om 20 år, ifall träd på B9 inte heller har så mycket längre livslängd. Det är bara det här med att man vill få frukt så tidigt som möjligt. Jag har en 13 m sträcka utefter en låg stenmur som skulle kunna avvaras för försök. Jag känner mig frestad.

          Måste alltså bara hitta någon fredad plats i trädgården att så frön i. Var det bra under en buske? Har en svartvinbärsbuske som kanske kan fungera som "mamma" för de små.

          /Bruno
           
          Citera
          Bruno66
          Inlägg 17-09-2010, 11:21
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 36
          Medlem sedan:
          03-09-2010
          Medlem nr: 33 622



          Det finns ett problem med provsmakning och därmed också användning av äpplen, och det är att äpplet förändras under lagring och det är inte säkert att det plockade äpplet är ätmoget. T ex köpte jag Discovery härförleden på affären, och det var syrligt och fast. Men efter att ha legat ett tag så var det mjukt och sött och hade inget sting alls. Det gäller att det finns experter på plats som kan beskriva hur äpplet utvecklas under mognad.

          /Bruno
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden
          Christoffer   VildApel vs Apel   02-06-2010, 17:11
          RibesRubusVitis   Om du inte kan vänta på frukten ska du titta på st...   02-06-2010, 17:17
          Christoffer   Tack, det var en bra grej att titta efter. Ska kol...   02-06-2010, 17:44
          Cilla   Nja, inte direkt en hjälp faktiskt även om det är ...   03-06-2010, 02:10
          Christoffer   Intressant. Det är dock ändå intressant att veta ...   23-06-2010, 20:47
          Cilla   Här finns en beskrivning, också med bilder. De är ...   24-06-2010, 00:17
          Bruno66   Min fru har hittat äppelträd i samhället där jag b...   06-09-2010, 20:50
          Bruno66   Har surfat runt lite på vildapel men det verkar fö...   09-09-2010, 11:07
          Bruno66   Byter tråd   20-09-2010, 21:24
          Cilla   Jag brukar kalla dem frösådder av äpple, ofta frös...   09-09-2010, 13:30
          Bruno66   Tack, Cilla, för att du utvecklar det här med anvä...   09-09-2010, 15:10
          Cilla   Medvetna kärnsådder av äpple är alldeles för sälls...   10-09-2010, 00:58
          Bruno66   Låter bra att "extensiv" frösådd (krafsa...   11-09-2010, 16:39
          Cilla   Hej Bruno - roligt med ciderintresset! Tänke...   17-09-2010, 22:30
          Bruno66   Hej Cilla, kanske man är lite tokig. Jag har en e...   18-09-2010, 15:31
          Bruno66   Det enda tips jag fick om cideräpplen idag var att...   18-09-2010, 22:12


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 09:30
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon