CITAT (flaxss @ 23-09-2010, 19:21)

jag skulle aldrig ha mindre än 200L till även små fiskar, mina (mellan 5-15cm) går inne i ett 250L kar 110cm och det tycker jag känns för litet på vintern. även yngel växer snabbt och behöver stor volym snabbt. för små oki inte under 100L.
större är bättre, så hitta ett kar som är stort som möjligt. och om man nu hade tänkt ha dom inne nästa vinter så är det lika bra att slå på rejält redan nu.
dock hittar man ett som är långt men med mindre volym så kan det också funka. man kan då istället bättra på och ha högre filtrering som kompensation för literna.
Hur många har
du? Har jag någonstans skrivit under 100 liter?
Att rekommendera ett 350 liters kar för fyra (antagligen) inte så stora firrar är helt befängt för
en vinterförvaring. Det enda jag kan hålla med dig i nu är att om TS har tänkt sig framtida vinterförvaringar på samma sätt och kanske med fler fiskar är det bättre att "slå på rejält redan nu".