Kopierad text ifrån volvo forum...
Postat: tis aug 26, 2008 17:45:35 Rubrik:
--------------------------------------------------------------------------------
Jag ställde dessa två frågor till några försäkringsbolag:
1: Är det tillåtet att köpa en bil och skriva den på mamma eller pappa för att få lägre försäkring, då man i allt annat väsentligt själv äger och brukar bilen?
2: Om det är olagligt, vilka åtgärder vidtar ni om det uppdagas att någon skrivit över bilen på någon annan i syfte att få lägre försäkring?
Volvia svarar:
Citat:
Tack för ditt mail.
Först vill jag bara säga att jag tycker att det är bra att ni tar upp frågan då detta är ett vanligt förekommande problem hos alla försäkringsbolag. I våra villkor kallar vi detta för "försäkrat intresse".
1: Enligt vårt villkor 2.2 står det att försäkringen avser endast försäkringstagarens intresse. Försäkringen gäller endast om försäkringstagaren är fordonets verklige ägare och huvudsaklige brukare.
2: Detta innebär att vi helt kan neka ersättning vid en skada om inte försäkringstagare och brukare är samma person.
Det är aldrig acceptabelt att skriva bilen och försäkringen på någon annan för att få ner kostnaden, man riskerar då att förlora hela bilens värde vid en skada.
Varmt välkommen åter
Vänliga hälsningar
Volvia Försäkringar
Sälj & Service
Karin Tenggren
Så här svarar Länsförsäkringar:
Citat:
Hej!
Tack för ditt mail.
Det du skriver om kallar vi för försäkrat intresse.
Vid tecknande av försäkring så upplyser vi alltid om att den som är ägare av fordonet ska också vara huvudsaklig brukare av fordonet. Följs inte detta så riskerar man utebliven ersättning vid ev. skada.
Se nedan.
Försäkrat intresse
Försäkrat intresse innebär i skadeförsäkring en koppling mellan försäkrat objekt och objektets laglige ägare. En försäkring gäller för det intresse som består i att värdet av en försäkrad egendom inte minskar eller går förlorat.
Den försäkrade egendomen vid skadeförsäkring skall ha rätt försäkringstagare, nämligen ägaren. Försäkringsbolaget kan göra en utredning vid ett skadeärende för att reda ut om principen om försäkrat intresse följts. Om principen har frångåtts kan försäkringsbolaget sätta ned eller helt neka ersättning.
Välkommen att höra av dig igen om du har några ytterliggare frågor.
Fick även ett svar från Folksam:
Citat:
Hej!
Tack för ditt mejl.
Fråga 1
Det är inte tillåtet att skriva bilen på annan person för
att få ner premien.Är man under 18 år får du inte stå som
ägare i bilregistret då måste målsman in med en underskrift.
Fråga 2
Om det uppdagas vid en skada att bilen igentligen ägs och
brukas av annan person än försäkringstagaren så uteblir
ersättning.På själva trafikdelen kan man ej neka ersättning
då det ersätter motparten och personskador.
Sedan backar man tillbaka försäkringen till börjandatum och
annulerar den och premien betalas tillbaka.Då får
trafikföreningen träda in och kräva kunden på avgift för
oförsäkrat fordon för den tiden.
Hoppas att detta är förståeligt och har ni fler frågor så
hör av er.
Du når oss på 0771 - 950 950,
vardagar 07.30-21.00, lördagar och söndagar 09.00-19.00
eller mejla oss.
Vill du veta hur du kan tjäna tusenlappar när det gäller
din avtalade tjänstepension? Kontakta oss på 0771 - 950 050.
Med vänlig hälsning
Folksam
Tina M Karlsson
Lägg ned allt snack om att skriva bilen på någon annan. Vill ni lura försäkringsbolagen är det upp till er, men behåll det i så fall för er själva. Det är rent bedrägeri och vi tillåter inte diskussioner som handlar om eller uppmanar till brottslig verksamhet. Som ni ser så tar vi bort inlägg som handlar om fusk och lurendrejeri.
MVH
/Mats
_________________
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity"
Trafikblogg:
http://trafikvett.llesrof.se/#home