CITAT (Huggorm @ 29-10-2010, 23:18)

Var det ett speciellt mediadrev just då som koncentrerade sig på att få bort kvinnor från politiken? Det var intressant, vem var det som stod bakom det, och vilken var anledningen? Och det är alltså ett nytt sådant här tillfälle igång nu, som har börjat sedan Littorin blev avsatt? I såna fall borde ju snart fler kvinnor råka illa ut?
Jamen nu orkar jag inte leta fram vilka ministrar i Reinfeldts regering som inte hade betalat tevelicens... betalat svart till barnflickor och städ mm mm
Iaf så fanns det manliga ministrar som inte var helt klanderfia, men de satt kvar ... medan kvinnor fick gå.
Jag bryr mig noll vilket parti de tillhör ... reagerar lika starkt oavsett tillhörighet när det gäller negativ behandling av kvinnor.