Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Angripna fruktträd
          Aklejruta
          Inlägg 28-10-2010, 15:51
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 20
          Medlem sedan:
          18-06-2008
          Medlem nr: 16 880



          Vi har i år fått mycket både äpplen och plommon. Kul! Men tyvärr har massor av dem varit angripna av någon vecklare eller vad?? Vi har kört lass efter lass av frukt till komposten. Fel? Förra året var plommonträdet också angripet och jag satte på limringar på hösten. Men det tycks inte ha gjort någon skillnad.
          Vad gör ni för att undvika dessa otäcka djur??
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 04-11-2010, 20:18
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Äppelvecklaren, plommonvecklaren och plommonstekeln har inte haft framgång på alla ställen. Jag har i Stockholmstrakten kollat några hundra träd på olika ställen och de har haft ovanligt friska frukter.

          Jag har samma erfarenhet som Jan om att de kommer och går. Vissa år har jag haft pressenning under plommonträd för att hinna plocka bort frukterna innan larverna hinner ned i jorden. Nästa år har angreppen varit mindre, men då kan de ha varit det på andra ställen utan pressenning också.

          Om jag någon gång får angrepp två år i rad på äpple eller plommon kommer jag testa att luckra jorden på hösten för att se om man kan minska populationen.

          Frostfjärilen på äpple har varit en odåga i min egen trädgård flera år i rad. Den äter både unga blad och blom och den kan göra att all frukt uteblir. I år klarade den dock inte mina limringar, eller så hade den andra problem. Blommorna fick i alla fall vara ifred.

          Monilia, både fruktmögelvarianten och blom- och grentorkan, har jag dock sett mer av än vanligt i år. Det är inte helt vanligt att fruktmöglet går över på grenar på äpple (detta är dock vanligt på plommon) men i år har det varit gott om detta också.

          Nu är en bra tid att minska nästa års fruktmögel. När bladen fallit ser man tydligt de frukter som inte trillat av. Det är på dessa fruktmöglet övervintrar (och det är därför denna svamp stört ut den fina mekanismen som gör att träden släpper frukterna). Tag bort dessa, lägg på komposten med lite löv över så är chanserna till ett friskare fruktår 2011 större.



          --------------------
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 00:27
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon