Nej, fröer från alen vet jag inte var man kan få tag i. Den jag satt på tomten är ung men ganska stor, men knappast fertil i sommar. Om den mot förmodan blir det delar jag gärna med mig.
De flesta fästingar är ju mycket lokala. Dvs om de föds på marknivå (där de flesta fästingar lever) så lever de vidare i nära anslutning till detta område. Samma sak kan gälla för en fästing som startar livet i ett träd, där lever den vidare. Det är inte genom eget arbete de förflyttar sig, utan främst med fåglar och gnagardjur.
Jag har aldrig varit med om att se fästingar hoppa ned från ett träd, men så är det inte lätt att se hur fästingar hittar sina blodgivare heller! Från ekar ramlar dog ned en hel del insekter. Det är inte ovanligt att en ek är bostad till tusentalet insekter. De flesta till absolut gagn för människor och inte som fästingen en fara.
--------------------
|