CITAT (Jan Lindgren @ 04-12-2010, 18:42)

Hej!
Det behövs helt nya idéer om sossarna ska komma igen. Tony Blair gjorde underverk med Labour. Han följde upp Tories politik på ett förtjänstfullt sätt samtidigt som han tog avstånd från den gamla konservativa inställningen till EU.
Finns det någon "Tony Blair" inom socialdemokratin?
Majoriteten av svenska folket vill ha kvar kärnkraften. För att ha en chans att få majoritet så måste den blivande partiledaren driva en kärnkraftsvänlig linje. Då bör det bli någon från industrifacken.
MVH
Jan Lindgren
Håller med dig, de måste se över sin linje och anpassa den till 2000 talet och inte leva kvar i det gamla som inte existerar längre. Många uppfattar ju S som lite av ett levande fossil som predikerar som det var sextiotalet eller något till en arbetsklass som inte längre existerar.