CITAT (Huggorm @ 07-12-2010, 22:16)

Jag håller inte med. Hyggen gror snabbt igen med sly, och inga djur kan hålla undan skogen. Det är inte för skojs skull som skogsbolagen går omkring med röjsåg för att det blir så tätt med med sly. Och vad gäller Afrikas savanner så är det väll samma som prärien i USA, det är det torra klimatet som hindrar skogen. Utmed älvarna växer skogen tjock, och det är vid vatten om någonstans som betestrycket borde vara starkt.
Tror inte heller att älgar och rådjur skulle klara att hålla våra skogar särskilt öppna. Till det skulle det nog behövas lite mammutar, en och annan ullhårig noshörning och kanske lite visenter och uroxar. Men en urskog är ju sällan extremt tät. Det är ofta ganska öppna skogar med lite färre men större träd. En moderna produktionsskog är raka motsatsen - en massa träd som står tätt men allihopa ganska små.
Huvudorsaken till att savannerna inte växer igen är bete från stora djur och även regelbundna bränder. Enbart savannklimatet räcker inte för att håll undan buskar - i så fall skulle det vara öken. Savanner är faktiskt inte så extremt torra men det är oftast stora skillnader mellan årstiderna. Kraftigt regn under vissa perioder och torka andra.
Redigerat av Anders zon 1: 07-12-2010, 23:15